środa, 15 lutego 2017

Nietypowe psie profesje cz 1. Psy pracujące w ochronie przyrody.


Czym może się zajmować pies w ochronie środowiska przyrodniczego? Na pewno nie ma nic wspólnego z obroną czyli nie uprawia IPO w formie survivalowej. Zatem wizja psa - strażnika mającego za zadanie fizyczną ochronę rzadkich zwierząt, jest daleka od prawdy. Odpowiedź jest bardzo prosta –  takie psy uczestniczą w badaniach naukowych (bynajmniej nie jako zwierzę laboratoryjne) poszukując próbek potrzebnych do badań. Oczywiście najważniejszą rolę gra w tej pracy niezwykle czuły psi nos.

 

Poszukiwanie przez psa określonego zapachu oraz sygnalizowanie odnalezienia go poprzez wyuczone zachowanie nazywa się detekcją. Najczęściej kojarzy się ona z pracą psów wyszkolonych do szukania narkotyków, min lądowych i ładunków wybuchowych. Stanowią największą grupę psów detekcyjnych na świecie. Codziennie wiele ludzkich istnień jest zależne od sprawności psich nosów. Stosowanie psów w ochronie przyrody na świecie jest jedną z szeroko używanych metod monitoringu wielu gatunków zwierząt a czasami roślin. Często trudno jest zebrać informacje na temat rzadkich gatunków z powodu ich niskiego zagęszczenia. Zastosowanie psów zmniejsza czas pobierania próbek i czas spędzony na poszukiwaniu zwierząt.



Na świecie psy pracujące w ochronie przyrody szukają: odchodów drapieżników np. wilka, obecności rzadkich gatunków zwierząt takich jak koala, obecności gatunków inwazyjnych, martwych zwierząt np. nietoperzy, ofiar drapieżników. Psy przyspieszają prace terenowe, zwiększają skuteczność odnajdywania próbek. Praktycznie w wszystkich przypadkach odnajdują materiał badawczy znacząco szybciej niż człowiek. Pomimo początkowego wkładu finansowego oraz czasu jaki trzeba poświęcić na przeszkolenie jednego psa wciąż jest to metoda opłacalna. 

 

W obronie zagrożonych gatunków. 
Psy detekcyjne pracujące w Afryce bardzo często pomagają w odnajdywaniu ukrytych przez kłusowników: broni, prochu i amunicji, kości słoniowej, rogów nosorożca.Jest to jednak praca mniej zaskakująca niż przykład przytoczony powyżej.

 Ciekawe linki dla zainteresowanych:






 

 

4 komentarze:

  1. O! Nie wiedziałam. Psy to cwane bestie, ktore moga byc niezwykle pomocne w wielu dziedzinach zycia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj bardzo :) a praca węchowa jest jedną z najbardziej naturalnych psich aktywności.

      Usuń
  2. Bardzo fajny pomysł na taką serię postów! Nie wiedziałam o takim 'wykorzystaniu' psów :D
    Pozdrawiamy, Biscuit Life!

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę, że coraz więcej się pisze o wykorzystaniu psiego nosa - i super. My dopiero zaczynamy z nosework, a niedługo idziemy na tropienie ludzi w lesie :) Naprawdę polecam takie aktywności.

    OdpowiedzUsuń